دانلود فایل: پایان نامه کارشناسی ارشد ادبیات فارسی: اخلاق در بوستان

عنوان : اخلاق در بوستان

دانشگاه آزاد اسلامي

 واحد بردسیر

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته ادبیات فارسی

موضوع:

اخلاق در بوستان

استاد راهنما :

دکتر محمد رضا براتی

پایان نامه

بخش هایی از متن پایان نامه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

فهرست مطالب:

سرآغاز سخن  ……………………………… 2

فصل اول : کلیات

اخلاق…………………………………….. 8

علم اخلاق چیست؟…………………………… 12

مسائل اخلاقى در قرآن …………………….. 15

بازگشت‏به اصول اخلاقى در قرآن ………………. 18

فصل دوم  : جهان بيني سعدی

جهان بینی سعدی…………………………… 22

تاثیر پذیری سعدی از قرآن در بوستان ………… 25

تربیت ، محور اندیشه سعدی………………….. 26

زمینه های انسانی ، اخلاقی و اجتماعی در گلستان و بوستان 38

نگاهی به اندیشه های اجتماعی و سجایای اخلاقی سعدی 40

تفسیر زندگی یا رمز و رازهایی از حکمت عملی سعدی. 42

فصل سوم : اخلاق در بوستان

اخلاق در عرصه ی روابط انسانی……………….. 45

اخلاق در بوستان…………………………… 47

آرمان شهر سعدي در بوستان …………………. 49

اخلاق از نظر حکمای ایرانی………………….. 56

اخلاق در ادبیات ایران……………………… 59

عفت گرایی و نفس کشی………………………. 63

فصل چهارم : یافته ها

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

مضامین اشعار سعدی………………………… 69

گرامیداشت عقل، علم و اقدام………………….. 70

تقوا و پرهیزکاری…………………………. 71

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

تواضع…………………………………… 72

جوانمردی………………………………… 76

صبر…………………………………….. 78

صدقه (دهش) در راه خدا…………………….. 82

قناعت…………………………………… 85

بشر دوستی و همدردی با دیگران…………….. 89

به جانیاوردن شکر خدا …………………….. 93

عدل ،تدبیر و رأی ………………………… 97

رضا و خشنودی ……………………………. 99

نیکوکاری ……………………………….. 99

فصل پنجم : نتیجه گیری

نتیجه گیری………………………………. 103

منابع و مآخذ…………………………….. 106

مقالات    110

چکیده

پژوهش  حاضر پیرامون ارزشهای اخلاقی در بوستان سعدی می باشد.هدف ازاین پژوهش مطالعه آموزه های اخلاقی دربوستان سعدی می باشد.روش این پژوهش قیاسی ،استقرایی می باشد درابتدای پایان نامه روش ما به صورت قیاسی می باشد که مطالب رابه طورکلی اظهار کردیم ماننداخلاق وویژگی های آن وسپس به شیوه ی استقرایی می باشد وبه توضیح مطالب جزء به جزءپرداخته شده می باشد که آموزه های اخلاقی دربوستان سعدی می باشد. کوشش ما آن بوده می باشد که تا حد امکان تنها به معرفی اخلاقیات‌ بپردازیم.توجه این اخلاقیات به عقل،آن را از خطر تعصب دور نگهداشته و همواره اخلاق کامل موافق شریعت و طریقت بوده می باشد.

در تدوین این پژوهش از آثار اندیشمندانی زیرا  عبدالحسین زرین کوب ، ذبیح اله صفا و کلیات سعدی بهره گیری نمودم .  درپایان نتیجه ای که می توان ازاین پژوهش دریافت این می باشد که سعدی به حق معلم اخلاق بوده و در علوم دینی و حکمت عملی و عرفان و سیاست و شناخت اجتماع متبحر و استادبوده می باشد.

سرآغاز سخن  :

با نگاهی گذرا به درون مایه اغلب اشعار و حکایات سعدی معلوم می گردد که وی علاوه بر داشتن طبعی خلاق و برخورداری می باشد.از قدرت سخنوری و هنر شاعری، خردمندی فرزانه و معلمی راه شناس و آگاه از رمز و رازهای هستی بوده می باشد؛ و به سهم خود کوشیده می باشد تا اسرار حیات متعالی و هدفدار بشر را به صورت لطیف ترین تعبیرات تفسیر کند. فراز و نشیب های راه زندگی را ضمن دستورالعمل هایی خردمندانه نشان دهد. به راستی این وظیفه خطیر را آن گونه دقیق و استادانه به انجام رسانیده می باشد که کلامش در پاره ای موارد رنگی از سخنان انبیا و عطر و بویی از کتب آسمانی یافته می باشد. و از لحاظ کثرت استعمال در ردیف کلمات قصار و ضرب المثل های متداول در زبان فارسی درآمده می باشد.

در اشعار نغز سعدی، غیر از از موضوعاتی که تاکنون برشمردیم از ارزشهای معنوی دیگر، هر چه که مقدس و والاست ، از دیدگاه اسلامی در زمره جنود عقل به شمار می رود. ستایش شده و هر چیز ناپسند و فرومایه که جزء جنود جهل به شمار می رود، نکوهش و تقبیح گردیده می باشد.

سعدی به حق معلم اخلاق بوده و در علوم دینی و حکمت عملی و عرفان و سیاست و شناخت اجتماع متبحر و استاد، در بوستان که آکنده از نیکی و پاکی و ایمان و صفاست و شاعر با گشودن ده باب به روی کسانی که قصد گل گشت در این فضای معنوی دارند. آنان را به آرمان شهری از اخلاق و فضیلت رهنمون می گردد. که در چشم انداز زیبای آن بشر بر قله رفیع آدمیت برمی آید و از رذایل اخلاقی پاک و منزه می گردد. اسراری از حیات متعالی بشر تفسیر گردیده می باشد. و راز و رمزهایی از حکمت عملی در قالب تعابیر لطیف، اظهار شده می باشد .

از این رو در کوشش بر آمدم تا به مدد از خداوند متعال و به زمینه ی علاقه  خویش به مطالعه فرهنگ فضایل اخلاقی در بوستان سعدی بپردازم ، به همین مقصود با مطالعه و مطالعه های چند و با یاری از استاد گران  قدر جناب آقای دکتر محمد رضا براتی موضوع اخلاق در بوستان سعدی را بر گزینم . پس از تصویب موضوع پایان نامه و با شوق و کوشش پیگیر در پرتو راهنمایی های استاد بزرگوار دکتر محمدرضابراتی  به جمع آوری منابع پرداختم.

ساختار و روش کار این پژوهش ، به روش قياسي ، استقرايي از کتابهای نویسندگان و ادیبان بزرگ همچون دکتر ذبیح اله صفا و … بهره بردم.

به گونه کلی پژوهش پیرامون اخلاق در بوستان سعدی می باشد که درچهار فصل تدوین شده می باشد.

  • این فصل شامل کلیات و مقدمات می باشد .دراین فصل ابتدابه طورکلی به اخلاق و ویژگی های آن پرداخته شده می باشد.2-این فصل شامل جهان بینی سعدی می باشد.3- این فصل شامل اخلاق در بوستان می باشد . 4-این فصل شامل یافته ها می باشد .

تعداد صفحه : 114